Büntetőfeljelentést tesz a megye – indítványozzák Sós Tamás magánvagyonának zárolását

Büntetőfeljelentést tesz a megye Sós Tamás volt közgyűlési elnök ellen – így döntött zárt ülésen a megyei önkormányzat. Ezzel egyidejűleg indítványozzák a magánvagyona zárolását. A közgyűlés elnöke és az előző ciklus tisztázatlan ügyeit vizsgáló bizottság azt állítja, hogy Sós Tamás nem érvényesített egy – a vagyonkezelési szerződés alapján járó – 700 milliós kötbért a HospInvesttel szemben. A soron kívüli megyei közgyűlésen a leghosszabb vitát a Szervezeti és Működési Szabályzat módosítása váltotta ki, ezen belül is az, hogy az új bizottsági struktúrában két képviselő nem kapott bizottsági helyet.

A napirend elfogadása előtt alakult ki az első vita a megyei közgyűlésen, sürgősségi indítványként beterjesztette ugyanis az elnök a kártérítési vizsgálóbizottság eljárásáról, a további intézkedések megtételéről szóló napirendi pontot – ez az a vizsgálat, amelynek alanya Sós Tamás, volt közgyűlési elnök. A szocialisták indítványozták, hogy vegyék le a napirendről, de a többség ezt ellenezte.
Az elmúlt ülésen nem tárgyalták az SZMSZ módosítását, most viszont igen. A tervezet szerint az eddigi öt bizottság helyett három működne. Dudás Róbert jobbikos képviselő ismét felvetette, hogy alakuljon földvédelmi bizottság. Szabó Róbert az ügyet fontosnak tartja, de bizottság alakítását nem támogatta, helyette szakmai fórum létrehozását kezdeményezi.
A bizottságok átalakításával két képviselő nem kapott bizottsági helyet, a szocialista Fekete László ezt méltatlannak nevezte, és módosító javaslatot terjesztett elő. Szabó Róbert azt mondta: ő is amellett van, hogy vizsgálják felül az új bizottsági struktúrát úgy, hogy minden képviselő egyben bizottsági tag is legyen, ráadásul a rendszernek költséghatékonynak is kell lenni. Az MSZP-frakció módosító indítványát elutasították, az elnök ígéretet tett arra, hogy az április végi közgyűlésen visszatérnek a témára. Az SZMSZ módosítás elfogadása tehát azt jelenti, hogy három állandó bizottság lesz, emellett továbbra is működik az elmúlt ciklus tisztázatlan ügyeit vizsgáló eseti bizottság.
Zárt ülésen tárgyalták a volt megyei közgyűlési elnök ügyét. A kártérítési vizsgálóbizottság javaslata alapján úgy döntöttek, hogy bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúja miatt büntetőfeljelentést tesz a megye dr. Sós Tamás volt elnök ellen, és egyidejűleg indítványozza teljes magánvagyonának zár alá vételét. A bizottságban – a rendelkezésükre álló iratok alapján – az a gyanú vetődött föl, hogy a korábbi elnök 2009-ben hagyott elveszni a Heves Megyei Önkormányzatot illető, több mint 700 millió forintos jogos követelést. Szabó Róbert elnök szerint a büntetőfeljelentés lehetőséget teremthet arra, hogy a felelősségre vonás mellett ennek az összegnek egy részét visszaszerezzék, ezért is indítványozták Sós Tamás vagyonának zárolását.

A megye sajtóközleménye:

Büntetőfeljelentés és indítvány dr. Sós Tamás magánvagyonának zárolására
A Heves Megyei Közgyűlés a Kártérítési Vizsgálóbizottság határozati javaslata alapján mai ülésén úgy döntött, hogy bűncselekmény elkövetésének alapos gyanújára figyelemmel büntetőfeljelentést tesz dr. Sós Tamás, a Heves Megyei Közgyűlés volt elnöke ellen, s egyidejűleg indítványozza teljes magánvagyonának zár alá vételét. A közgyűlés ezzel a döntésével utasítja elnökét, Szabó Róbertet arra, hogy képviseletében eljárva a rendőrségen a fenti tartalommal a feljelentést megtegye.
A döntés kapcsán Szabó Róbert elmondta: – Február végi, „Suba alatt kupec lett a pásztor” címmel tartott sajtótájékoztatómon azt ígértem, hogy a megyei közgyűlés a jog adta kereteken belül mindent meg fog tenni, hogy az elveszett, több mint 700 millió forint lehető legnagyobb része újra jogos helyére, a Heves megyei emberek szolgálatába kerüljön. Ennek megfelelően mai közgyűlésünkön napirendre tűztük a vizsgálóbizottsági előterjesztést. A testület döntése alapján a rendőrségen büntetőfeljelentést teszünk és indítványozzuk dr. Sós Tamás magánvagyonának zárolását.
Mint ismeretes, az ügyet vizsgáló kártérítési bizottság rendelkezésére álló okiratok, jegyzőkönyvek alapján az a gyanú vetődött fel, hogy Sós Tamás a tettei következményeinek teljes ismeretében, egy magáncég, a Hospinvest Zrt. érdekeinek kedvezve 2009-ben hagyott elveszni a Heves Megyei Önkormányzatot illető, több mint 700 millió forintos jogos követelést. Az önkormányzat és a magáncég közötti szerződésbontás közlésére – mely alapot szolgáltatott volna a kötbér érvényesítésére – a közgyűlés határozatában az akkori elnökét, Sós Tamást felhatalmazta, aki ennek ellenére mindezt szerződésszerűen, azaz rendkívüli felmondással a megadott határidőig nem tette meg. A gyanú szerint tehát az akkori elnök a megyei önkormányzat érdekeivel ellentétesen cselekedve nem érvényesítette a jogos kötbért.
– A közgyűlés mai döntése alapján megtehető büntetőfeljelentés lehetőséget teremthet arra, hogy a felelősségre vonás mellett ennek az összegnek egy részét visszaszerezzük, ezért is indítványoztuk Sós Tamás vagyonának zárolását – hangsúlyozta Szabó Róbert.